Kas 21

Tam Sayılar Kümesinde Toplama İşlemi

Aynı işaretli iki tam sayının toplamı bulunurken, sayılar toplanır. Bu sayının işareti, toplamın işareti olur. Zıt işaretli iki tam sayı toplanırken, sayı değeri büyük olandan küçük olan çıkarılır. Büyük olanın işareti toplamın işareti olur.

Tam Sayılar Kümesinde Çıkarma İşlemi

Tam sayılar kümesinde, bir tam sayı ile bir negatif tam sayının toplamı, birinciden ikincinin çıkarılması anlamında

yenibir işlem çıkarma işlemi olarak kabul edilir. a, b ∈ Z olmak üzere, a + (-b) toplamına, a ile b tam sayılarının farkı denir. Bu fark a – b biçiminde gösterilir. İki sayının farkını bulma işlemine de, çıkarma işlemi denir.

Tam Sayılar Kümesinde Çarpma İşlemi

İki tam sayının çarpımı yapılırken, sayıların işaretine bakılmaksızın çarpılır. Çarpanlar aynı işaretli ise çarpımın işareti pozitif (+) olarak alınır. Çarpanlar zıt işaretli ise çarpımın işareti negatif (-) olarak alınır.

Tam Sayılar Kümesinde Bölme İşlemi

İki tamsayının bölümü yapılırken, sayıların işaretine bakılmaksızın bölme işlemi yapılır. Bölme işleminde aynı işaretli iki tamsayının bölümü pozitif, ters işaretli iki tam sayının bölümü negatif işaretlidir.

En Son Gelen Takipçilerimiz Ne Aramış ?:

 • dört işlem konu anlatımı
 • kpss matematik konular
 • matematik dört işlem konu anlatımı
 • kpss matematik konu anlatımı
 • kpss matematik konu anlatımı video
 • matematik 9 sınıf 4 işlem

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Konu Açıklaması:Kpss Matematik Dört İşlem Konu Anlatımı konusu özetleri,video ekol hoca anlatım,ders notları,9.sınıf 10.sınıf 11.sınıf 12.sınıf,örnek çözümleri,soru örnekleri,çözümlü sorular,Kpss Matematik Dört İşlem Konu Anlatımı video,yazılı anlatım,slayt,yazılı soruları,lise 1 2 3,ortaokul 6.sınıf 7.sınıf 8.sınıf,video izle,online ders anlatım,test,soru çözümleri,lys,ygs,kpss,detay hoca

Matematik Dersiyle ilgili videolu anlatımların yer aldığı sitemize hoşgeldiniz.Şu anda Kpss Matematik Dört İşlem Konu Anlatımını görüntülemektesiniz ve eğer videoda sorun fark ettiyseniz hemen alttaki yorum bölümünden sorununuzu belirterek düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.Ayrıca konu ile ilgili olumlu olumsuz görüşlerinizi de yine yorum bölümümüzden bizler ve diğer takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

etiketler: ,


5 Yorum Bulunuyor “Kpss Matematik Dört İşlem Konu Anlatımı”

 1. 1. hatice Demis ki:

  Sayın hocam çok ama çok açık çok güzel çok farklı en güzel en sadece şekilde ne kadar güzel anlatmşsınız.yıllardır matematikten anlamıyorum anlasam bile herkezn basit bildiği şeyler .hocam allh razı olsun sizden.çok dua ettim .saygı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 2. 2. ozlem Demis ki:

  Varya hocam bu kadar guzel bir anlatim yok yani.anlatimdan sonra tekrar etmeniz ozellikle agziniza saglik nediyim.iyiki varsiniz hocam

 3. 3. Kezban Demis ki:

  Hmmm tam anlamadım ki

 4. 4. menkse Demis ki:

  gzl anlatıyosnz hocamda 4 işlemn daha ack örneqi yokmydu yeahh

 5. 5. büşra Demis ki:

  Allah razı olsun çok açık ve net anlatıyorsunuz

Yorum Yaz

Sitemiz matematik dersinde eksiklerinizi gidermeniz ve sınavlarınıza daha motivasyonlu hazırlanmanız için açılmış bir video anlatım sitesidir.Videolarımız tarafımızdan denenmiş olup hepsi çalışıyor durumdadır.Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız bizlere konu anlatımı yorum bölümünden iletip sorunun giderilmesine katkıda bulunabilirsiniz.