Kas 21
Standart sapma istatistiksel analizde büyük önemi olan bir dağılma ölçüsüdür.
İki veri grubunun aritmetik ortalamalarının eşit veya birbirine yakın olması durumunda veri gruplarında yer alan çok küçük çok büyük değerler, verilerin dağılımını

etkiler.

standart sapma
Bu durumda verilerin düzgün bir dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için açıklık, çeyrekler açıklığı gibi merkezi yayılma ölçülerine bakılır. Açıklık ve çeyrekler açıklığı değerleri veri gruplarının üst ve alt bölgelerinde yer alan verilerin yayılımını etkileyen değerler hakkında yeterli bilgi vermeyebilir. Bu durumda merkezi yayılma ölçüsü olan standart sapma hesaplanır.
Standart sapma verilerin aritmetik ortalamaya göre nasıl bir yayılım gösterdiğini anlatır.

Standart sapma, ortalamadan uzaklıkların karelerinin aritmetik ortalamasının karekökü alınarak bulunan bir dağılım ve yayılım ölçüsüdür.

Standart Sapma Nasıl Hesaplanır (örneklem):

•Veri grubunun aritmetik ortalaması bulunur.
•Her bir verinin aritmetik ortalama ile farkının karelerinin toplamı bulunur.
•Bulunan toplam, veri sayısının bir eksiğine bölünerek bölümün karekökü alınır.
•Bulunan sonuç veri grubunun standart sapmasını belirler.

Önemli: Eğer bir örneklemin standart sapması hesaplanıyorsa her bir verinin aritmetik ortalama ile farkının karelerinin toplamı veri sayısının bir eksiğine, eğer bir kitlenin standart sapması hesaplanıyorsa her bir verinin aritmetik ortalama ile farkının karelerinin toplamı veri sayısına bölünür.

Aritmetik ortalama, ortanca (medyan), tepe değeri (mod) “merkezî eğilim”; açıklık ve standart sapma ise “merkezî yayılma” ölçüleridir.
Bir veri grubunun açıklığı ne kadar küçükse, standart sapması o oranda

küçükolur.

En Son Gelen Takipçilerimiz Ne Aramış ?:

 • 8 sınıf matematik standart sapma konu anlatımı
 • standart sapma örnekleri ve çözümleri
 • 8 sınıf standart sapma soruları ve çözümleri
 • 8 sınıf matematik standart sapma çözümlü sorular

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Konu Açıklaması:8.sınıf matematik standart sapma konu anlatımı konusu özetleri,video ekol hoca anlatım,ders notları,9.sınıf 10.sınıf 11.sınıf 12.sınıf,örnek çözümleri,soru örnekleri,çözümlü sorular,8.sınıf matematik standart sapma konu anlatımı video,yazılı anlatım,slayt,yazılı soruları,lise 1 2 3,ortaokul 6.sınıf 7.sınıf 8.sınıf,video izle,online ders anlatım,test,soru çözümleri,lys,ygs,kpss,detay hoca

Matematik Dersiyle ilgili videolu anlatımların yer aldığı sitemize hoşgeldiniz.Şu anda 8.sınıf matematik standart sapma konu anlatımını görüntülemektesiniz ve eğer videoda sorun fark ettiyseniz hemen alttaki yorum bölümünden sorununuzu belirterek düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.Ayrıca konu ile ilgili olumlu olumsuz görüşlerinizi de yine yorum bölümümüzden bizler ve diğer takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

etiketler: ,


8 Yorum Bulunuyor “8.sınıf matematik standart sapma konu anlatımı”

 1. 1. aslı Demis ki:

  ben bu damla yayınını hiç ama hiç sevmedim

 2. 2. yıldız Demis ki:

  nasıl bir sitedir anlamadım yyyyyyyaaaa ööff

 3. 3. kadir Demis ki:

  senol hoca iyi anlatıyor

 4. 4. Hüseyin Demis ki:

  baştaki şarkının adı ne

 5. 5. ayşe Demis ki:

  Çok iyi

 6. 6. sedef Demis ki:

  kusura bakmayın ama hiç bir şey anlamadım

 7. 7. sedef Demis ki:

  off birşey anlamadım yarın sınavım vardı

 8. 8. güzl Demis ki:

  çok güzel gerçekten…

Yorum Yaz

Sitemiz matematik dersinde eksiklerinizi gidermeniz ve sınavlarınıza daha motivasyonlu hazırlanmanız için açılmış bir video anlatım sitesidir.Videolarımız tarafımızdan denenmiş olup hepsi çalışıyor durumdadır.Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız bizlere konu anlatımı yorum bölümünden iletip sorunun giderilmesine katkıda bulunabilirsiniz.