Kas 12


Soru Cozumleri Logaritma

1.Video2.Video

f(x) = y = ax üstel fonsiyonunun tersini bulamaya çalıştığımızda x ile y nin yerini değiştirirsek x = ay olur . Bu fonksiyonda y =logax fonksiyonu y=ax fonksiyonun tersi olur.

Logartima Fonksiyonu
Üstel fonksiyonun ters fonksiyonuna logartima fonsiyonu denir (nedir).
Logaritma fonksiyonu modellemede ve bir çok problemlerin çözümünde

kullanılır. Örneğin belli bir oranda belirli sürelerde veya sürekli olarak faiz almak üzere bileşik faize yatırılan parayı iki katına çıkarmak için gerekli olan süreyi bulmak için kullanılır. Bu üslü denklemin çözümünü gerektirir ve logaritma bu işlemde önemli rol oynar.
a > 0 ve a≠1 olmak üzere y =logax fonsiyonunda y € R sayısına x € R+ sayısının  a tabanına göre logaritması denir. ” y eşit a tabanına göre logaritma x ” diye okunur.

Logaritma fonksiyonunun tanım kümesi üstel fonksiyonları görüntü kümesi olan pozitif reel sayılar iken görüntü kümesi üstel fonksiyonları tanım kümesi olan bütün reel sayılardır.

Logartima Fonksiyonun Grafiği
Logaritma fonksiyonu üstel fonksiyonların tersi olduğuna göre logaritma fonksiyonu da birebir ve örten fonksiyondur; çünkü logaritma fonksiyonunun tersi de üstel bir fonksiyondur. O halde, logaritma fonksiyonu, üstel fonksiyon gibi tanım kümesindeki bütün elemanlar için ya artan ya da azanaln bir eğilim gösterir. Bir fonksiyonun ile bu fonksiyonunun ters fonksiyonunun y=x doğrusuna göre simetrik olalcağını biliyoruz.
O halde, y=logax fonksiyonunun grafiği y=ax fonksiyonunun grafiğinin y=x doğrusuna göre simetiği olan grafiktir.

En Son Gelen Takipçilerimiz Ne Aramış ?:

 • 11 s?n?f matematik istatistik konu anlat?m?
 • 11 sınıf logaritma konu anlatımı
 • 11 sınıf matematik logaritma konu anlatımı ekol hoca
 • logaritma konu anlatımı
 • logaritma konu anlatm
 • 11 sınıf matematik logaritma konu anlatımı

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Konu Açıklaması:11.Sınıf Matematik Logaritma Konu Anlatımı konusu özetleri,video ekol hoca anlatım,ders notları,9.sınıf 10.sınıf 11.sınıf 12.sınıf,örnek çözümleri,soru örnekleri,çözümlü sorular,11.Sınıf Matematik Logaritma Konu Anlatımı video,yazılı anlatım,slayt,yazılı soruları,lise 1 2 3,ortaokul 6.sınıf 7.sınıf 8.sınıf,video izle,online ders anlatım,test,soru çözümleri,lys,ygs,kpss,detay hoca

Matematik Dersiyle ilgili videolu anlatımların yer aldığı sitemize hoşgeldiniz.Şu anda 11.Sınıf Matematik Logaritma Konu Anlatımını görüntülemektesiniz ve eğer videoda sorun fark ettiyseniz hemen alttaki yorum bölümünden sorununuzu belirterek düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.Ayrıca konu ile ilgili olumlu olumsuz görüşlerinizi de yine yorum bölümümüzden bizler ve diğer takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

etiketler: ,


10 Yorum Bulunuyor “11.Sınıf Matematik Logaritma Konu Anlatımı”

 1. 1. ela Demis ki:

  ya yeteri kadar logaritma sorusu yoktuuuuuuuuuuur

 2. 2. bengü Demis ki:

  keşke matematik diye bir ders olmasaydıııııııııııııııııı

 3. 3. ebru Demis ki:

  yeterli değildi daha fazla örnek anlatmalıydı

 4. 4. Omer Demis ki:

  Ornek sayısı yeterli Değil..

 5. 5. yiğit Demis ki:

  hocam çok sağolun dersi kaçırmıştım çok yardımcı oldunuz.

 6. 6. burak Demis ki:

  cok hizli cozuyor bee

 7. 7. esila buğra Demis ki:

  hocam biraz daha yavaş çözseniz

 8. 8. merve yıldız Demis ki:

  bu matematiği çıkaranı bulursam bir kaşık suda boğacam

 9. 9. cihan Demis ki:

  hoca sen öğrencilerin uykunu getirirsin vala bişey anlamadık ne nerden çıktığını soylemeden geçyorsun :S

 10. 10. hüseyin atılgan Demis ki:

  logaritma fonksiyon grafiğini ayrıntılı anlatır mısınız

Yorum Yaz

Sitemiz matematik dersinde eksiklerinizi gidermeniz ve sınavlarınıza daha motivasyonlu hazırlanmanız için açılmış bir video anlatım sitesidir.Videolarımız tarafımızdan denenmiş olup hepsi çalışıyor durumdadır.Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız bizlere konu anlatımı yorum bölümünden iletip sorunun giderilmesine katkıda bulunabilirsiniz.